پاکستان و ایران به دنبال حل اختلافات برقی

پاکستان و ایران به دنبال حل اختلافات برقی

قرار است به زودی نشست بین ایران و پاکستان برای حل اختلافات مربوط به صادرات برق کشورمان به اسلام‌آباد برگزار شود.

 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت صانیر به نقل از خبرگزاری فارس، قرار است نشستی بین مقامات ایرانی و مقامات منطقه بلوچستان پاکستان برای حل اختلافات مربوط به صادرات برق کشورمان به پاکستان برگزار شود. ایران 104 مگاوات برق به منطقه حوزه مکران در بلوچستان پاکستان صادر می‌کند که این نشست به بررسی موضوعات حول این پروژه و پروژه خط انتقال 220 کیلوولتی پولان به گوآدار، 132 کیلوولتی پولان به قبد و نحوه پرداخت پول برق دریافتی خواهد پرداخت.

 

منابع آگاه می‌گویند: به خصوص در فصل تابستان رقم برق صادراتی به این منطقه به 20 تا 70 مگاوات کاهش می‌یابد. قرار است در این نشست طرف ایرانی به پاکستانی اطمینان دهد تا اختلال موجود در صادرات برق به منطقه مکران و بلوچستان پاکستان به حداقل برسد.

 

توافق بر سر پروژه خط انتقال پولان به گوآدار شامل 100 مگاوات برق بین شرکت توانیر ایران و NTDC پاکستان در سال 2007 امضاء شده است. طول این خط انتقال حدود 75 کیلومتر در پاکستان بوده و 51 کیلومتر در ایران است.

 

ایران سهم 51 کیلومتری از این خط انتقال را‌‌‌‌‌‌‌‌ به طور کامل اجرا کرده اما شرکت NTDC فعلا فقط توانسته زمین مورد نیاز برای ساخت ایستگاه برق در گوآدار را‌‌‌‌‌‌‌‌ تامین کند. بانک توسعه صادرات ایران قرار است 70 درصد منابع مورد نیاز این پروژه را‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم کند و شرکت ایرانی «صانیر» هم مجری این طرح شده است. اعمال تحریم‌ها علیه ایران دلیل تاخیر در اجرای این پروژه عنوان شده است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.